نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طرح "سلول‌های بنیادی برای همه" اجرایی می‌شود


با توجه به ضرورت موضوع سلول های بنیادی در جامعه، طرح "سلول های بنیادی برای همه" از سوی پژوهشکده رویان اجرایی می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر حسین بهاروند، عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان درباره طرح "سلول های بنیادی برای همه" اظهار کرد: با توجه به اهمیت کاربرد سلول های بنیادی در زیست شناسی ، دارو سازی و پزشکی ، طرح "سلول های بنیادی برای همه" از سوی این پژوهشگاه مطرح شده است تا در سیاستگذاری کوتاه مدت و بلند مدت و با آموزش های نظری ، عملی وتولید بازی های فکری، کتاب های داستان و مواردی از این قبیل، ذهن همه را از طریق آموزش ساده، با موضوع سلول های بنیادی آشنا کنند.
وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه اجرای این طرح امیدهای زیادی را برای محققان ایجاد می کند، سیاست این طرح در کوتاه مدت برای استادان و دانشجویان و در بلند مدت برای دانش آموزان دبیرستانی و حتی دبستانی اجرایی می شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان به راه اندازی اتوبوس "سلول های بنیادی برای همه "نیز در جهت فرهنگ سازی موضوع سلول های بنیادی در پایتخت او با کمک شهرداراشاره کرد و گفت: راه افتادن این اتوبوس در سطح مدارس شهر تهران جهت فرهنگ سازی و ارتقاء و آگاهی دانش آموزی کاربردهای آن بسیار تاثیر گذار است.

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
وی در ادامه درباره نقش ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : با توجه به اینکه تاکنون در حوزه علم سلول های بنیادی پیشرفت های چشمگیری انجام شده ، قاعدتا این اقدامات بدون حمایت ستاد و معاونت علمی و فناوری امکان پذیر نبود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان افزود: در همین راستا اگر ما بخواهیم در سطح اول این علم اقدام کرده و برای توسعه و تعمیق این علم ، باید بیشتر از این سرمایه گذاری انجام شود و نیروی انسانی متخصص بیشتری تربیت شود.
بهاروند ضمن اشاره به این موضوع که علم سلول های بنیادی یک فرهنگ است اظهار کرد: علم سلول های بنیادی فرهنگ توانستن ، رویش ایده های نوو فرهنگ نگاه جدید به علم است.
وی با بیان اینکه بودجه پژوهشی این مرکز اندک است، بیان کرد: باید با ایجاد مراکز برتر پژوهشی، تربیت نیروی انسانی محقق و متخصص در فضای مجازی و حقیقی علم سلول های بنیادی را به طور جدی بررسی کنیم.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان در باره چالش های حوزه سلول های بنیادی گفت: ‌بزرگترین چالش حوزه سلول های بنیادی در داخل کشور کمبود نیروی متخصص و فعال در این حوزه است اما موضوع نبود یک رشته تخصصی پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی درباره این حوزه و مناسب نبودن بودجه های کلان برای خرید تجهیزات و مواد از دیگر مشکلات اساسی این حوزه است.

مطرح کردن نام ایران
بهاروند با بیان اینکه آغاز فعالیت در حوزه سلول های بنیادی ایران با تمامی کشورهای دنیا در یک مرحله قرار دارد اظهار کرد: ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که آنها به سرعت و با استفاده از امکانات و تجهیزات پیشرفته جهش بزرگی در عرصه سلول های بنیاد کرده اند و اگر همزمان با آن ها بر قطار پیشرفت سوار نشویم ، از آنها عقب می مانیم.
وی درباره هدف از کار و مطالعه روی موضوع سلول های بنیادی گفت: در اصل می توان گفت مطرح کردن نام کشور در عرصه بین المللی یکی از اهداف ما برای کار در حوزه سلول های بنیادی است و باید به این موضوع توجه داشت که علم سلول های بنیادی به عنوان یک واقعیت در دنیای علمی به عنوان یک بحث بین رشته ای می تواند سبب شکوفایی علم مهندسی، پزشکی و ایجاد ارتباط قوی بین آنها باشد.

فعالیت 70 مرکز درمان ناباروری در کشور
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان همچنین خاطر نشان کرد: رفع دردهای مردم و جامعه به عنوان هدف بعدی ما از کار در حوزه سلول های بنیادی است. به طور مثال حدود دو دهه قبل تنها دو مرکز ناباروری در یزد و رویان وجود داشت اما هم اکنون در حدود 70 مرکز درمان ناباروری در کشور داریم و امروز با یک حرکت جدی می توانیم 20 سال بعد تعداد بسیاری مرکز پزشکی ترمیمی داشته باشیم.
دکتر بهاروند به راه اندازی موسسه خیرین پژوهش سلامت در پژوهشگاه رویان اشاره کرد و گفت: ما برای احیای سنت خیرات در بخش پژوهش اقدام به راه اندازی این موسسه کرده ایم تا با کمک گرفتن از ﺧﯿﺮﯾﻦ و ﺟﺬب و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﻫﺎى ﺧﯿﺮﯾﻪ در ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎى ﻣﺨﺘﻠﻒ ﭘﮋوﻫﺶ و درﻣﺎن گام برداریم.