نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه گیاهان دارویی حمایت می‌شوند


معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری بر حمایت این معاونت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه گیاهان دارویی در استان گلستان تاکید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یک روزه به استان گلستان گفت: استان گلستان یکی از قطب های تولید گیاهان دارویی در کشور به شمار می رود و از این رو، به منظور توسعه فعالیت های مرتبط با این بخش، از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه گیاهان دارویی حمایت می کنیم.
وی اضافه کرد: استان گلستان هم اینک از نظر تولید بذر داروهای گیاهی و نیز بذوری مانند کلزا، سویا، دانه های پنبه و نیز آفتابگردان از جمله استان های پیشروی کشور به شمار می رود و به این دلیل، برخی شرکت ها نسبت به سرمایه گذاری در حوزه گیاهان دارویی اقدام کرده اند که این اقدام در راستای برنامه های وزارت جهاد کشاورزی به انجام رسیده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز این آمادگی را دارد، در حد توان از این طرح ها با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان حمایت کند.
دکتر وطنی، کمبود آب را از مهمترین دغدغه های فراروی کشاورزان و مسئولان این استان و کشور دانست و با تاکید بر اینکه باید با استفاده از فناوری های جدید در نظام آبیاری مزارع بهترین بهره برداری را از منابع محدود آبی به انجام رساند، افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد در زمینه استفاده از سیستم های مدرن آبیاری به موضوع صرفه جویی در مصرف آب با کمک فناوری اقدام کند تا کمترین میزان خسارت در این بخش به استان ها وارد شود.

توسعه متوازن فعالیت های علمی و فناوری در کشور ضروری است
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، توسعه متوازن فعالیت های علمی در کشور را ضروری دانست و گفت: به منظور افزایش توانمندی های علمی و فناوری در استان های مختلف، این آمادگی را داریم در تاسیس پژوهشکده هایی چون زیست فناوری، نانو فناوری و نیز سلول های بنیادین و آزمایشگاه های مرجع در استان گلستان اقدام کرده و در صورت موافقت جهاد دانشگاهی، شعبه ای از پژوهشکده رویان را در این استان راه اندازی کنیم.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارها، استان گلستان رتبه اول کشور را در ابتلا به بیماری سرطان مری به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی از تاسیس مرکز تحقیقات سرطان مری در گلستان حمایت می کند.

حمایت از راه اندازی سومین مرکز پرتودهی گاما در گلستان 
دکتر وطنی، به فعالیت مراکز پرتودهی گاما در شهرهای تهران و بناب اشاره و با بیان اینکه از راه اندازی سومین مرکز پرتودهی گاما در استان گلستان حمایت می کنیم، اظهار کرد: استان گلستان از مهمترین مراکز تولید میوه و گیاهان دارویی در کشور به شمار می رود که با راه اندازی مرکز پرتودهی گاما در این استان، سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی در آن افزایش و از فساد پذیری محصولات تولیدی تا حدود بسیاری کاسته خواهد شد.
وی ادامه داد: رشد و نمو برخی گیاهان دارویی مانند درخت سرخ دار در مناطق محدودی در جهان به ثبت رسیده است که استان گلستان یکی از مهمترین این مناطق است، از این رو، از پرورش، کشت و نگهداری این گیاه با استفاده از فناوری های جدید حمایت جدی خواهیم کرد تا ارزش افزوده مناسبی در این بخش ایجاد شود.
پایان پیام/28